POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

Celem naszej placówki jest wszechstronny rozwój dzieci. Do każdego dziecka mamy indywidualne podejście, robimy wszystko, by zrozumieć ich potrzeby. Wkładamy wiele serca w pracę z dziećmi zdrowymi, jak i dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami po to, by każdy mógł mieć równe szanse rozwojowe i edukacyjne. W naszej szkole od stycznia funkcjonuje Sala Doświadczania Świata i Pracownia Integracji Sensorycznej, w której zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra pedagogiczna.  Sala Doświadczania Świata sprawdza się idealnie w terapii różnych zaburzeń, ale również działa relaksacyjnie na każdego ucznia. Celem Sali Doświadczania Świata jest:

– oswojenie z różnymi bodźcami napływającymi z otaczającego świata,

– likwidowanie zaburzeń sensorycznych,

– osiąganie stanu relaksacji,

– motywowanie do samodzielnego podejmowania decyzji w praktycznym działaniu,

– pobudzanie aktywności,

– rozwijanie spostrzegawczości, uwagi, pamięci sensorycznej,

– nabieranie świadomości własnego istnienia w przestrzeni,

– poprawienie orientacji w schemacie ciała oraz w przestrzeni,

– zwiększenie chęci do nawiązywania kontaktu,

– wywołanie zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa, ułatwienie pokonywania lęku,

– zwiększenie wrażliwości słuchowej, dotykowej, wzrokowej, smakowej,

– doskonalenie pracy poszczególnych analizatorów,

– wpływ na rozwój wyższych funkcji – emocjonalnych, społecznych, komunikacyjnych, ruchowych i poznawczych.

Z kolei pracownia integracji sensorycznej pozwala na ćwiczenia: świadomości własnego ciała, ćwiczenia umiejętności reagowania na różne bodźce. Mózg otrzymując informację ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, smak, węch, dotyk, a w tym zmysł temperatury, równowagi, propriocepcja) dokonuje ich rozpoznania, przetwarzania, modulacji i interpretacji. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią reakcję i adaptację do sytuacji. Dzięki wyposażeniu naszej sali rozwija się u dzieci motoryka duża i mała, równowaga, czucie głębokie, inteligencja emocjonalna oraz wiele innych sfer. W połączeniu z terapia integracji sensorycznej doskonale prezentują się również zajęcia logopedyczne, ktore również są u nas prowadzone.

Wszystkie działania, które podejmujemy sprowadzają się przede wszystkim do tego, żeby pomoc psychologiczno-pedagogiczna była na najwyższym poziomie. W naszej szkole pracuje pedagog, 2 oligofrenopedagogów, 3 specjalistów z zakresu terapii autyzmu, terapeuta SI, pedagog specjalny, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej i 2 logopedów.

Każde dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi otrzyma u nas pomoc.

PRACOWNIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Utworzono dnia 06.02.2022, 17:21